2011. február 26., szombat

Túrós sós



Hozzávalók:
40 dkg liszt
15 dkg margarin
25 dkg túró
2 tojás
1 lapos ek. só
tejföl
sütőpor
sajt, napraforgó-, szezám-,lenmag

A lisztből, a kockára vágott margarinból, a túróból, a 2 tojásból, a sóból, 2 tk. sütőporból és szükséges mennyiségű tejfölből tésztát gyúrunk. Majd lisztezett deszkán fél cm vékonyra nyújtjuk és ízlés szerint felcsíkozzuk.

Majd sütőpapírral kibélelt tepsibe tesszük és megkenjük egy felvert tojással. Ízlés szerint megszórhatjuk sajttal vagy különböző magvakkal.

2011. február 22., kedd

Gitár torta

Hozzávalók:
piskóta:
11 tojás
55 dkg cukor
44 dkg liszt
11 ek víz
1 fél csomag sütőpor
krém:
1 l tej
35 dkg liszt
6 ek cukor
50 dkg margarin
porcukor
(20 dkg olvasztott csoki)
kb. 5 ek. kakaó
bevonás: fondant:
40 dkg fehér pillecukor
kb. 35 porcukor
2 ek. étkezési keményítő
2 ek. víz
kb. 5 dkg margarin
ételszínezék(lehetőleg paszta vagy por állagú, pl.: Wilton)
cukormáz:
1 tojásfehérje
20 dkg porcukor
(10 dkg bevonó csoki, 1 tk. olaj)

Az elkészítés lépésről lépésre:
A vizes piskótánál leírtak szerint 11 tojásból piskótatésztát kavarunk. Kizsírozunk, kilisztezünk vagy sütőpapírral kibélelünk egy 18 és egy 22 cm átmérőjű kerek formát valamint egy kb. 15*30cm-es formát. A masszát ebben a három formában egyenletesen elosztjuk, majd lassú tűznél világosra sütjük őket.


A két kerek formát 3 felé vágjuk és két csíkot vágunk a gitár nyakának. A piskótákat összeillesztjük és gitár formájúra faragjuk őket( sablont is készíthetünk).




A krémhez csomómentesen elkeverjük a lisztet a tejjel és 6 ek cukorral, majd sűrűre főzzük és hagyjuk kihűlni. A margarint habosra keverjük (20 dkg felolvasztott csokival), kb. 5 ek. kakaóval és ízlés szerint porcukorral. A lisztes és a margarinos krémet összehabosítjuk és legalább fél óráig hűtjük. Majd egymáshoz illesztjük a piskótákat és megtöltjük őket a krémmel.


A fondanthoz egy nagy műanyag tálat vastagon kikenünk margarinnal, beleszórjuk a pillecukrot és meglocsoljuk 2 ek vízzel, majd többször kevés ideig melegítjük a mikróban, addig, amíg fel nem olvad. Hozzáadunk 2 ek keményítőt és apránként a porcukrot. Egy ideig fakanállal kavarjuk, majd egy bemargarinozott orvosi kesztűvel készre gyűrjuk a többi porcukorral. Vigyázzunk, ne gyúrjuk túl, nem baj, ha kicsit még lágy, mert idővel keményedni fog.



A fondant 2/3 részéhez sárga és barna ételszínezéket adunk( ha nincs, kevés kakaóporral világosra színezzük). Először mindig csak egy pici darabot színezzünk és csak utána az többit. Ha a fondantunk nagyon megkeményedne, tegyük be pár pillanatra a mikróba. Egy darab sütőpapírt szórjunk meg porcukorral és azon nyújtsuk egyenletesen vékonyra, majd borítsuk be a gitár testét. A fondant többi részét(1/3) színezzük sötét barnára és ezzel vonjuk be a gitár nyakát.

A gitár oldalát bevonhatjuk fondanttal( ez esetben több (45-50 dkg) pillecukorral dolgozzunk) vagy olvasztott csokival is.

A gitár peremét, a húrokat és a többi díszétést cukormázzal végezzük. Ehhez egy tojás fehérjét verjük fel félkeményre egy csipet sóval és keverjünk bele 15-20 dkg porcukrot, töltsük egy zacskóba és vágjunk pici lyukat a végére. Ezt szintén ízlés szerint színezhetjük.
Íme a végeredmény:


2011. február 21., hétfő

Barackos- joghurtos torta



Az egyik legjobb barátnőm szülinapjára készítettem a következő tortát és a visszajelzések szerint jól sikerült: )

Hozzávalók:
6 tojásos vizes kakaós piskóta, 28 cm-es kerek formában sütve, 3 részre vágva
6 doboz 130g-os natúr joghurt
3+1 dl tejszín
porcukor
1 csomag zselatin
2 doboz őszibarack
10 dkg bevonó csoki

Az első piskótalapra rászorítjuk a sütőpapírral kibélelt tortakarikát. 2 doboz barackbefőttet lecsepegtetünk és apró kockákra vágunk.
Elkészítjük a krémet: A joghurtot elkeverjük ízlés szerint porcukorral, kemény habbá verünk 3 dl tejszínt, majd ezt óvatosan, nagy mozdulatokkal a joghurtba forgatjuk. Egy kis lábasban felmelegítünk, (de nem forralunk) 1 dl vizet és ebben csomómentesen elkeverjük a zselatint, majd fokozatosan a krémhez keverjük. Mikor már kezd dermedni, akkor egyenletes mennyiségben az első piskótalapra öntjük, erre kerül barack és egy kevés krém, majd ismét a piskóta, krém, barack és krém, majd a 3. lap. A tortát 2-3 órára hűtőbe tesszük, közben elkészítjük a csokiforgácsot.
10 dkg tej vagy ét bevonócsokit gőz fölött felolvasztunk, majd márványlapra öntünk és elkenjük egy egyenes, széles pengéjű késsel. Mikor megdermedt, egy spakli segítségével forgácsot készítünk belőle.

Ha nem akarunk a forgáccsal időt tölteni, akkor egyszerű csokireszelék is megteszi.
A maradék egy dl tejszínből némi porcukorral kemény habot verünk és kb. 2óra múlva levesszük a tortakarikát a sütiről, lehúzzuk a sütőpapírt róla és vékonyan bekenjük a tejszínnel.

Majd a csokiforgáccsal és a maradék barackkal díszítjük!

2011. február 13., vasárnap

Vizes piskóta



Egyszerű, viszonylag gyors és mindig jól sikerül a következő recept szerint készült piskóta.

Hozzávalók:
1 tojás
5 dkg cukor
4 dkg liszt
1 ek víz
1 csipet sütőpor

(18 cm-es kerek formához 3 tojásból, 28 cm-es kerek formához pedig 6 tojásból süssük a piskótát)

Elkészítés: A tojásfehérjét egy csipet sóval keményre verjük, majd hozzáadjuk a cukrot. A tojássárgáját elkeverjük 1 ek vízzel és a sütőporos liszttel felváltva a fehérjéhez adjuk. Kizsírozott, kilisztezett tepsiben lassan világosra sütjük, tűpróbával ellenőrizzük.

Csokis torta



Hozzávalók:
3 tojásos vizes piskóta
15 dkg margarin
4 dl tej
12 dkg liszt
2 ek cukor
porcukor
3-4 ek. kakaó
10 dkg megolvasztott csokoládé

A piskótából 6 darab 18-20 cm átmérőjű, vékony lapokat sütünk. A krémhez a lisztet csomómentesen elkeverjük a tejjel és 2 ek. cukorral, majd sűrűre főzzük és lehűtjük. A margarint habosra keverjük ízlés szerint porcukorral, kakaóval, esetleg fahéjjal és a lágy vagy megolvasztott csokival. Robotgéppel összedolgozzuk a két krémet, majd egyenletesen megkenjük a piskótalapokat és a torta külsejét is bekenjük. Díszíthetjük csokiforgáccsal vagy a maradék krémmel.

2011. február 4., péntek

Csíráztatás



A friss, fiatal csírák teli vannak vitaminnal, ami különösen elengedhetetlen a téli időszakban és ezeket a vitaminbombákat mi magunk is könnyedén elkészíthetjük!
Szükségünk lesz egy 7 dl-es (vagy nagyobb, ha több magot szeretnénk)befőttes üvegre, egy kis darab (szúnyog)hálóra és egy befőttes gumira.


És persze a magok! Csíráztathatunk búzát, árpát, rozst, lencsét, babot, napraforgót, mustármagot és retekmagot is. Nagyon figyeljük azonban arra, hogy honnan és milyen magokat vásárolunk! Én most retekmagot csíráztattam.



1. egy napra beáztatjuk a magokat
2. belerakjuk őket a befőttes üvegbe, és a gumival rászorítjuk a hálót, az üveget világos helyre tesszük(de ne hagyjuk, hogy a nap égesse) és 18-20 C°-on 3-4-5 nap alatt kicsíráznak a magok
3. fontos, hogy a minden nap átmossuk a magokat, ezt úgy oldhatjuk meg egyszerűen, hogy kevés vizet engedünk az üvegbe és kissé megrázzuk azt, majd leöntjük a vizet róla(és mivel a háló végig rajta van, így a magok nem tudnak kipotyogni)